İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Yazma Eserlerin Sayısallaştırılması Projesi I Ekibini Ziyaret Etti

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Nadir Eserler Kütüphanesini ziyaret ederek, “Yazma Eserlerin Sayısallaştırılması ve Katalog Künyelerinin Çıkarılması Projesi I” ve Nadir Eserler Kütüphanesi Atölyesi ile ilgili incelemelerde bulundu.

Ziyaret sırasında İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sedat Murat, Prof. Dr. Recep Güloğlu, Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Prof. Dr. Bayram Mert Savrun, İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük, Genel Sekreter Yardımcısı Figen Cihan, İÜ Rektör Danışmanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cemil Akçay eşlik ettiler.

İstanbul Üniversitesi koleksiyonunda bulunan, değeri paha biçilemez nitelikte ve çoğu dünyada tek nüsha olan, Türk toplumunun kültür yaşamına ışık tutacak seçkin, çok önemli nadir eserleri içeren kültür mirasımızın gelecek kuşaklara korunarak aktarılması amacıyla, İ.Ü. BAP desteği ile yürütülmekte olan “Yazma Eserlerin Sayısallaştırılması ve Katalog Künyelerinin Çıkarılması Projesi I” kapsamında, Nadir Eserler Kütüphanemizde bulunan yazma eserlerin sayısallaştırılarak, katalog künyelerinin tamamlanması çalışmaları sürdürülmektedir.

Projenin nihai hedefi, tüm koleksiyonun otomasyon üzerinden erişiminin sağlanmasıdır.

Aynı zamanda, kıymetli eserlerin tarihi değerinin ve içeriğinin korunması, bakım ve onarım çalışmalarının sürdürülebilmesi amacıyla kurulan İ.Ü. Nadir Eserler Kütüphanesi Atölyesi çalışmaları devam etmektedir.

14 Aralık 2015
2310 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr