Kütüphane Şenliği 3’de Yeniden Kütüphane Dostları ile Buluştuk…

Kütüphane Şenliği 3’de Yeniden Kütüphane Dostları ile Buluştuk…

 

İlki 2013 tarihinde düzenlenen, yoğun talep ve beğeni ile her yıl tekrarlanarak geleneksel hale gelen “Kütüphane Şenliği 3”, bu yıl 52. Kütüphane Haftası dolayısıyla 28 Mart 2016 Pazartesi İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.

Kütüphane Şenliği’nin amacı, tüm gelişmeleri yarışmalar ve eğlencelerle tanıtmak, duyurmak, kütüphaneye olan ilgi ve farkındalığı artırmak, kütüphane ve kütüphanecilerin enerjik  ve dinamik yapısını yansıtmak, kitapların sessizliğini insanların, sanatın ve teknolojinin sesiyle buluşturarak kitapları ve kütüphaneleri şenlik havasında konuşturmaktır.

 

Bu yüzden bütün Kütüphane dostlarına; “Bizlerle birlikte olmak, aynı şarkıları söylemek, yarışmalara katılmak ve kitap kokusuna karışan dünyamızdaki renkleri görmek isterseniz, 28 Mart günü İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Okuma Salonunda sizleri bekliyoruz” çağrısı yaparak çok sıcak ve güzel bir buluşma gerçekleştirdik.

Şenliğimize İ.Ü. üst yönetimi, çok sayıda değerli öğretim üyesi, kütüphaneci, öğrenci ve kitap dostlarından oluşan yaklaşık 400 kişi katıldı.

Şenlik programı öncesi konuklarımıza ikram ettiğimiz zengin yemek menüsü, Osmanlı macunu, K.Maraş dondurması, Osmanlı çadırları, sofraları ve modern yemek masalarıyla geleneksel ile yeniyi buluşturan hoşgörü ve güzellik atmosferi yaratmak istedik.

Şenliğin açılışını sıcak bir “hoşgeldiniz” konuşmasıyla başlatan Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci’nin ardından, Şenliğimizi katılımıyla onurlandıran İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN’da kütüphane ve kütüphaneciliğin önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Kitap ve Kütüphane dostları olan tüm kullanıcı ve konukları  ile  özenle süslenmiş  salonlarda ve sımsıcak duygularla farklı bir atmosfere bürünen Şenliğimizde ilk olarak, üniversite ve kütüphanelerin de konu edildiği, Art-Niyetliler Tiyatrosu “Oynatmak İstiyoruz” oyunu büyük beğeni ve kahkahalarla izlendi.

Hemen ardından, şenliğimizin vazgeçilmezi haline gelen, “Kutu kutu” yarışması ile canlanan geleneksel katalog kutusunda bu defa eğlence, sorular ve sürpriz hediyeler vardı. Katılımcılar tiyatro oyuncularının da katkılarıyla heyecan ve neşeyle hediyelerine kavuştular.

 

Şenliğimizi finansal olarak destekleyen bütün sponsorlarımıza teşekkür plaketleri verildikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi ses ve tanbur sanatçısı, Hakan Dedeler’in katkıları ile hazırlanan, ünlü sanatçı ve şarkı tasarımcısı EFLATUN KONSERİnde katılımcılar ve Eflatun’un hep beraber söylediği güzel melodilerle şenliğimizin keyfine keyif katıldı.

 

Gün boyunca, canlı müzik, sürpriz zengin ikramlar, tiyatro oyunları, kütüphaneci Uzman Güler Demir’in kamerasından “İşim, Gücüm, Emeğim” fotoğraf sergisi, veritabanı tanıtım stantları ve kostümlerle canlanan tarih, rengarenk ve sürpriz tasarımlarda hayat bulan bir konsept oluşturuldu.

 

Böylece, neşeli, enerjik kütüphane ve kütüphaneci imajını  vurgulayarak, kütüphanelerin dinamik yapısını yansıtmayı hedeflediğimiz “Kütüphane Şenliği 3” konuklarımızın yoğun ilgisi ile amacına ulaştı.

Tüm kütüphane dostlarına katılım ve destekleri için teşekkür ediyoruz.  52. Kütüphane Haftamız kutlu olsun, yaşayan ve gelişen kütüphanelerle dolu nice yıllara…

 

30 Mart 2016
2400 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr