Romanya Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Rektörü ve Heyeti Nadir Eserler Kütüphanesi Ziyareti

Romanya Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ioan Aurel Pop ve Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Gemil, 23 Haziran 2016 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’ni ziyaret etti.

Sn. Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Ak, rektör yardımcıları ve üniversite üst yönetimi de kütüphanemizdeki bu ziyarete eşlik ettiler.

İÜ Nadir Eserler Kütüphanesi’ni gezen Prof. Dr. Ioan Aurel Pop ve Prof. Dr. Tahsin Gemil, aralarında Prens Dimitri Kandemiroğlu’nun müzikle ilgili Türkçe olarak yazdığı tarihi eserinde yer aldığı üç eseri incelediler. Prof. Dr. Ioan Aurel Pop, yazma eserlerin ilgisini çektiğini belirterek kendisinin de  Latince yazma eserlerle ilgilendiğini belirtti.

Nadir Eserler Müzesini ziyaret eden konuklar, Daire Başkanımız Dr. Pervin BEZİRCİ’ den de yürütülen projelerle ilgili bilgiler aldılar.

Ardından II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi’ni gezen konuklara Türk kültürü ve müze hakkında bilgi verildi.

24 Haziran 2016 tarihinde ise; İÜ Edebiyat Fakültesi Slav Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine İnanır’ın oturum başkanlığında,  İÜ Rektörlüğü Doktora Salonu’nda gerçekleştirilen “200 Yıllık Tarihsel Süreçte Üç Romanya Prensliği: Transilvanya, Moldova ve Eflak” konferansına, Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ioan Aurel Pop ve Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Gemil katıldılar.

Konferans, Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ioan Aurel Pop’un “16. ve 17.yüzyıllarda Transilvanya Prensliği” hakkındaki sunumu ile başladı. Konferansta, Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Gemil, “16. ve 17. Yüzyıllarda Moldova Prensliği”, İÜ Tarih Araştırma Merkezi Müdürü ve İÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Aydın ise “18.ve 19. Yüzyıllarda Eflak Prensliği” konulu sunumlarını yaptılar.

Konferansa YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sedat Murat, Prof. Dr. Recep Güloğlu, Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ve Prof. Dr. Bayram Mert Savrun da katıldılar.

 

 

 

28 Haziran 2016
1220 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr