Merkez Kütüphane 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi’ne Katıldı

 

İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin ortak olarak düzenlediği 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi, 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Engellilik Araştırmaları Kongresi’nin ana teması öncül araştırmalar, iyi uygulamalar, disiplinler ve sektörler arası işbirliği oldu. Konferans ve panellerde engelliliğe hak temelli yaklaşım bağlamında ele alınan konular arasında sosyal politikalar, araştırma yöntemleri, sosyal güvenlik ve sağlık hakkı, teknoloji kullanımı, erişilebilirlik, özel eğitim, görme ve işitme engellilerde rehabilitasyon, yaşlılık ve evde bakım, turizm, medya ve iletişim yer aldı.

Engellilik Araştırmaları Kongresi’nin açılışında konuşan kongre başkanlarından İÜ ENUYGAR Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa AYDIN, Hacettepe Üniversitesi ile nasıl bir araya geldiklerini ve bu zamana kadar gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı.

1,Engellilik Araştırmaları Kongresi’nin açılışında konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise, ülkemizin iki büyük üniversitesinin ve kıymetli değerlerinin bunu bir program haline dönüştürmüş olması bizim geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyor ve kendilerine bu güzel günü hazırladıkları için teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

Kongrede konuşan Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tülin DÜLGER ise, Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kuruluş amacının yaşamda engellerle karşılaşan bireylerin bilgi ve becerilerini en etkin şekilde kullanarak eğitim ve öğretime, çalışma hayatına, sosyal yaşama ve kültürel alanlara eşit bir şekilde katılmalarına destek olacak toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik bilimsel araştırmaları ve etkinlikleri gerçekleştirmek olduğunu ifade etti

Engellilik Araştırmaları Kongresi ikinci gününde “Üniversitelerde Yapılmış İyi Uygulamalar” oturumu gerçekleşti. İÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı (Engelsiz Bilgi Merkezi)  Daire Başkanı Dr. Pervin BEZİRCİ ve Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı   Musa Yaşar SAĞLAM’ın başkanlık yaptığı oturumda, Yrd. Doç.Dr. Leyla KANIK, Sibel DEMİREL, Melisa SORAN, Dr. Pervin BEZİRCİ ve Mustafa ÖZYÜREK’in sunumları gerçekleşti.  BEZİRCİ ve ÖZYÜREK’in İÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi adına yaptığı sunumda, Kütüphane olarak bu anlamda yapılan iyi uygulamalar ve projeler anlatıldı.

 

01 Aralık 2016
588 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr