İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Engelsiz Bilgi Merkezi, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Kredi Kayıt Bürosu işbirliği ile Görme Engelliler için ‘Sesli Soru Bankası’ Projesi

Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenlediği ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasında, 2016 yılı Eğitim kategorisi birincisi olan ve Gazi Üniversitesi’nin görme engelli bir öğrencisi tarafından hazırlanan “Sesli Soru Bankası” projesi ile görme engellilere eğitimde fırsat eşitliği ilkesi kapsamında mesleki ve akademik eğitim ortamları oluşturmak hedefleniyor.

 Güncel YGS ve LYS kaynaklarının seslendirilerek, görme engellilere hizmet veren kütüphanelere gönderilmesiyle, üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli öğrencilerin çalışmalarına katkıda bulunmayı amaç edinen proje, ‘Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED)’ ve ‘İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi (İÜ KDDB EBM)’ ortaklığıyla hayata geçiriliyor. Proje kapsamında, İÜ Merkez Kütüphanesi tarafından dijital ortama aktarılan, KKB’nin  ve İÜ Merkez Kütüphanesi’nin gönüllü çalışanları tarafından seslendirilen kaynaklar, EGED ve İÜ KDDB EBM tarafından kütüphanelere iletilerek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. Projenin ilk aşamasında 10 YGS deneme testinin içerisindeki 1600 soru gönüllü KKB çalışanları tarafından seslendirilerek, paydaşlar ortaklığıyla 2 bini aşkın görme engelli öğrenciye ulaştırılıyor.

Seslendirme ve kayıtların hayata geçirilmesi ve düzenlenmesi konusunda KKB ile birlikte çalışan  ‘İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci, “Geleceğin öğrenme gereksinimine uygun her türlü çağdaş teknolojiye ve fiziksel olanaklara sahip, zaman ve yerden bağımsız tüm paydaşlarına en iyi hizmeti sunabilen, uluslararası alanda referans olmayı başarmış, güçlü, zengin bir bilgi ve belge merkezi olma yolunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu projenin bir paydaşı olmaktan mutluluk duyuyor, görme engelli gençlerimizin akranlarından geri kalmadan bilgiye erişim olanaklarını sağlayacak düzenlemeleri gerçekleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Projenin sürdürülebilirliği ve devamı için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu

KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilincini ve toplumsal sorunlara duyarlılıklarını artırmak üzere hayata geçirdikleri “Hayal Edin Gerçekleştirelim” proje yarışmasıyla ne kadar doğru bir yolda olduklarını ‘Sesli Soru Bankası’ projesi ile birlikte bir kez daha gördüklerini belirterek, Engelli bireyleri üretim toplumuna dâhil etmeyi, fırsat eşitliğine dayalı kişisel, mesleki ve akademik eğitim programları oluşturmayı hedefleyen projenin önemine dikkat çekti.

Projenin sahibi ve aynı zamanda Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) Başkanı Emre Taşgın ise,  Üniversiteye hazırlanan görme engelli bireylerin kaynak eksiğini gidermek amacıyla erişilebilir soru bankaları oluşturma projemizde hayalimizi gerçekleştirmemize destek olan öncelikli Kredi Kayıt Bürosu’na, ardından İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi’ne teşekkürlerimizi sunarız” şeklinde konuştu.

https://www.hayaledingerceklestirelim.com/

01 Aralık 2016
569 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr