Yenilenen İstanbul Üniversitesi Kütüphane Otomasyon Sistemi Kullanıma Hazır

Kütüphanemiz, bilimsel araştırmaların niteliği ve niceliğinde önemli bir işleve sahip olmasından dolayı araştırma ve bilgiye erişim sürecinde öğrenci ve öğretim görevlilerine her türlü imkânı sağlamaya çalışmaktadır. Bu kapsamda bilgiye erişimin kolay ve doğru yollardan sağlanması için alınan ve dünyada 25.000’den fazla kullanıcısı bulunan uluslararası standartlarda Symhony Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi İstanbul Üniversitesi Kütüphanelerinde de kullanılmaya başlandı (http://kutuphane.istanbul.edu.tr/ ).

Uluslararası standartlara uygun veri girişi ve indeksleme yeteneği sayesinde İstanbul Üniversitesinin zengin kütüphane koleksiyonuna artık web tabanlı her ortamdan erişim sağlanabilmektedir. Mobil uygulamalara ve sosyal paylaşım ağlarına (facebook; https://www.facebook.com/iukutuphane, twitter; https://twitter.com/iumerkezkutup) entegrasyonu sağlanan sistem ile araştırmacıların her yerden kütüphanemize erişimi daha kolaylaşmıştır. BookMyne adı verilen mobil uygulama ile cep telefonu ve tablet bilgisayarlar üzerinden kütüphane katalogu taranabilmektedir.

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Otomasyon Sistemi ile de entegre çalışan kütüphane yazılımına İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Portfolio web keşif aracından TC Kimlik Numaraları ile üye olabilir ve sistemi kullanmaya başlayabilir.Tüm kütüphane kullanıcılarımızın http://katalog.istanbul.edu.tr adresini ziyaret etmesini bekliyoruz.

Kasım 2012 tarihinde başlatılan Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi projesi ile birlikte yaklaşık 30 farklı birim kütüphanesi ve Merkez Kütüphanenin bibliyografik verileri, kullanıcılarının web’ten daha rahat erişim sağlayabilecekleri bir yazılıma aktarıldı. Symphony Kütüphane yazılımı ve Portfolio web tarayıcısı ile kullanıcılarının her mekandan kaynaklara erişimini hedefleyen Entegre Kütüphane yazılımı ile birlikte yaklaşık 1 milyon bibliyografik yayın künyesi 5 farklı yazılımdan alınarak Uluslararası Standartlara  uygun veri tipine çevrildi ve yeni veri tabanı ile birlikte Symphony Kütüphane yazılımı kullanıma hazır hale getirildi.

Yürütülen Entegre Otomasyon Sistemi projesi ile bilimsel çalışmalarda önemli yere sahip olan kütüphanelerimizin kaynak zenginliği ve türü de ortaya çıkmış oldu.

Yeni yazılımla birlikte kayıtsız kaynakların da sisteme aktarılması işi hızlandırıldı. Merkez ve bağlı birim kütüphanelerinde sisteme aktarılmamış olan kayıtsız verilerin dışında,  halen kayıt altında olan ve sisteme aktarılan toplam  901.374 adet  bibliyografik kaydın 717.169 adedi kitap, 97.598 adedi tez, 32.517 dergi başlığı ve 59.090 diğer materyal türlerinden oluşmaktadır.

Buna göre sisteme aktarılan kayıtlar;

Merkez Kütüphane; 305 780

Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi; 162 625

Hukuk Fakültesi Kütüphanesi; 96 797

İktisat Fakültesi Kütüphanesi; 57 313

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kütüphanesi; 40 040

Siyasal Bilgiler Fakültesi; 27 891

İstanbul Tıp Fakültesi Kütüphanesi; 22 512

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Kütüphanesi; 20 801

Mühendislik Fakültesi Kütüphanesi; 12 859

Fen Fakültesi Bölüm Kütüphaneleri; 41 714(toplam)

İşletme Fakültesi Kütüphanesi; 10 692

İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi; 9 836

adet yayından oluşmaktadır.

Bunların yanısıra; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Kütüphanesi, Avrasya Enstitüsü Kütüphanesi, Bakırköy Sağlık Yüksek Okulu Kütüphanesi, Diş Hekimliği Fakültesi Kütüphanesi, Eczacılık Fakültesi Kütüphanesi, Enformatik Kütüphanesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, Orman Fakültesi Kütüphanesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Kütüphanesi, Sosyal Bilimler M.Y.O. Kütüphanesi, Su Ürünleri Fakültesi Kütüphanesi, Teknik Bilimler M.Y.O. Kütüphanesi, Ulaştırma ve Lojistik M.Y.O. Kütüphanesi, Veteriner Fakültesi Kütüphanesi, İletişim Fakültesi Kütüphanesi, Şarkiyat Araştırma Merkezi Kütüphanesinde de değişik sayıda koleksiyonlar bulunmaktadır.

Projenin devam eden ikinci aşamasında gerçekleştirilecek olan Akademik Veri Tabanları ve Taşınır Kayıt Kontrol Sistemi ile entegrasyon için çalışmalar sürdürülmektedir.

Ayrıca, Elektronik Kaynakların ve Dijital Kaynakların Yönetimi için arşiv altyapısı hazırlanmaktadır. Böylece sahip olduğu nadir eser koleksiyonu ile daima ilgi odağı olan üniversitemizin dijital kaynaklarına erişim, kütüphane yararlandırma politikaları çerçevesinde otomasyon sistemi üzerinden sağlanacaktır.

Sistem modern Meta-Data uyumunu sağlayacağından ve gelişen teknolojilere (SIP2, RFID, OCLC…) entegre edilebilir özellikte olduğundan uzun vadeli getirileri bulunmaktadır.

Bilimsel çalışmaların arama motorlarında görünürlüğünün ve bu çalışmalara yapılan atıf sayısının arttırılması da hedefler arasındadır.

Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi Projesinin başlangıcından bugüne kadar Merkez ve bağlı birimlerde yaklaşık 100 kütüphane personeli ile çalışmaktayız.

Tüm personelimize gayret ve destekleri için

teşekkür ediyoruz.

14 Mayıs 2013
10389 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr