Güney Kore Ulusal Meclis Kütüphanesi ve İÜ Merkez Kütüphane İşbirliği Toplantısı

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Güney Kore Ulusal Meclis Kütüphanesi’nden gelen Daire başkanı Chang Hwa, Hwang ve beraberindeki kütüphanecileri ağırladı (09.12.2013).

Uluslararası bir derleme kütüphanesi ve aynı zamanda meclis kütüphanesi olan South Korea National Assembly Library Daire Başkanı Chang Hwa, Hwang, İÜ Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci ile yaptığı görüşmede, Türkiye’ye ilk kez geldiğini ve bilhassa İÜ’nün sahip olduğu nadir ve diğer eser koleksiyonu ile yakından ilgilendiklerini belirtti. Kendilerinin de koleksiyonlarında 5 milyon basılı eser ve çok sayıda açık erişime sunulmuş yayın olduğunu belirten Chang Hwa, Hwang, İstanbul Üniversitesi ile ortak projeler üretmek istediklerini bildirdi. Aynı zamanda, Türkiye’nin en batı, Güney Kore’nin ise en doğu Asya ülkesi olduğunu ve bu nedenle yapılacak bir işbirliği ile kültür ortaklığı da sağlanabileceğini düşündüğünü belirten Chang Hwa, Hwang, olası bir projenin çok ses getireceğini de sözlerine ekledi.

Gelen heyetle, kütüphane sistemleri, kataloglama ve sınıflama politikaları ve mevcut projeler hakkında görüşüldü. Misafirlere Merkez ve Nadir Eserler Kütüphanesi tanıtıldı.

Görüşme sonunda,  tekrar bir araya gelerek ortak projelere imza atma dilekleriyle Koreli misafirler uğurlandı.

10 Aralık 2013
4792 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr