Güney Kore, Seul Üniversite ziyaretleri Gerçekleştirildi.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet The Korea Foundation davetlisi olarak,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Figen Cihan ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Pervin BEZİRCİ Güney Kore Seul’de Seul Üniversiteleri Rektör ve Rektör yardımcıları ile görüşmeler yaptı, kütüphane ziyaretlerini de kapsayan üniversite turları gerçekleştirdi.

The Korea Foundation 1991 yılında dünyada akademik ve kültürel değişim programlarını desteklemek amacıyla kuruldu. Güney Kore dışişleri bakanlığı ile afiliye olan bağımsız bir kuruluştur.

Prof. Dr. Yunus Söylet 14 ülkenin katıldığı toplantıda misafir ülkeler adına teşekkür konuşması yaptı. Akademik ve değişim programlarına büyük destek veren Rektör Söylet, Mevlana değişim programını başlatmak için Çin’de de çeşitli üniversiteler ile ikili anlaşmalar imzalamıştı. Aynı biçimde hem Güney Kore Üniversiteleri ile ikili ilişkileri geliştirmek hem de Mevlana programının tanıtılması için temaslara başlayan Rektör Söylet, ilk olarak Güney Kore Üniversitesi Rektörü ve yöneticileri ile bir araya geldi.

Bu ziyaretler  kapsamında, İ.Ü. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı da Seul Meclis Kütüphanesi  ve bazı üniversite kütüphaneleri ile işbirliği anlaşmaları imzaladı.

29 Nisan 2014
7424 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr