Uluslararası Dergilerde Yayın Yapma Semineri: Başarı için Stratejiler, Alıştırmalar ve Rehberler

Uluslararası Dergilerde Yayın Yapma Semineri: Başarı için Stratejiler, Alıştırmalar ve Rehberler

İÜ Merkez Kütüphanesi tarafındanyayınlanabilir araştırma tasarlamak, yürütmek ve uluslararası alanda kaliteli yayınlar yapmak isteyen araştırmacılar için bir seminer düzenlendi.

İÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci açılış konuşmasında Merkez Kütüphanenin genel yapısı, araştırmacılar için elektronik ve basılı kaynaklar, dermesi ve yürütülen projeler hakkındabilgiler verdi.

Seminerin 1. Oturumunda; Emerald Yayınevinin Türkiye Temsilcisi Mine Tonta;

  • Yayına hazırlık dönemi için yararlı kaynaklar
  • Yayınlatma sürecinde yardımcı rehberler
  • Editing hizmetleri ile
  • Merkez Kütüphanenin abonesi olduğu Emerald Management Extra veritabanı içinde yer alan ve araştırmacılar için bir bölümü ücretsiz olan bu online hizmetlerin nasıl aktif olarak kullanılabileceğini anlattı.

Seminerin 2. Oturumunda; Strathclyde Üniversitesi İşletme Fakültesinde Strateji ve Organizasyon Bölümü Başkanı olarak görev yapan ve Emerald Yayınevine danışmanlık hizmeti veren Prof. Dr. Mehmet Demirbağ “Getting published in practice” sunumunda;

  • Başarılı bir makale için neler gerekir?
  • Genel olarak yapılan hatalar nelerdir
  • Gözden geçirme ve yeniden göndermede başarılı olmanın yollarını anlattı.

Doktora öğrencileri, öğretim üyeleri, araştırmacılar ve yüksek lisans öğrencilerinin katıldığı seminerde, bilimsel bir çalışmanın içeriğini yansıtan özgün bir başlıktan, yöntem, amaç ve içerik olmak üzere bir makalenin oluşum sürecinin kurgulanması, yazının güçlü ve zayıf yönlerini belirleme, ileriye götürme ve çalışmaya hakim olma konularına değinildi. Yine makale için dergi seçiminden kabul edilip yayınlanma süreçlerine kadar geçen aşamaları örneklerle irdelenerek editörler ve hakemlerin nelere dikkat ettiği ve yayıncılığın etik konularına da anlatıldı.

30 Ekim 2014
2812 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon D.B.
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 455 57 00 / Faks: 0 (212) 455 57 84
Eposta: kutuphane@istanbul.edu.tr