e-Kaynaklar

Serbest ve sınırsız erişim hakkı bulunan e-kaynaklara kaynağın üreticisinin sınırları ve yüklenmeler nedeniyle erişim sorunu yaşanabilir, bu durumda sonra tekrar deneyiniz. Lisanslı veritabanlarında olduğu gibi sistematik download sınırsız erişimli kaynaklar için de geçerlidir. Kullanımla ilgili ayrıntılar için lütfen Elektronik yayınları kullanma kurallarını tıklayınız.

Ayrıca, eklenmesini istediğiniz bilimsel çalışmalara katkısı olacak serbest erişimli elektronik kaynakların adlarını ve adreslerini bize gönderebilirsiniz. Gönderme adresi : e-bilgi@istanbul.edu.tr

AÇIK ERİŞİMLİ E-KAYNAKLAR İÇERİK
Biyografyalar (Genel)Osmanlı padişahları, cumhurbaşkanları, bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler, besteciler, sinema-oyuncuları, askerler ve işadamları hakkında biyografik bilgiler içermektedir.
Kim Kimdir?Edebiyat, sanat, din, devlet-siyaset, bilişim, basın-yayın, düşünürler, eğitim, hukuk, ekonomi, magazin, sağlık, spor gibi çeşitli alanlarda ün yapmış kişiler hakkında bilgi içermektedir.
E-KİTAPLARİÇERİK
Project Gutenberg Electronic Public LibraryGutenberg Elektronik Halk Kütüphanesi Projesi, başta klasik kitaplar olmak üzere, metinlerin elektronik versiyonlarını üretmektedir. Proje, Web’de ücretsiz 10,000 tam-metin kitap sunmayı hedeflemektedir. Her yıl 1000 kitap eklenmektedir.
The Adam Health Illustrated Encyclopedia – NLMHastalıklar, testler, semptomlar, yaralanmalar ve cerrahi hakkında bilgi içeren bir e-ansiklopedidir.
TAM METİN VE BİBLİYOGRAFİK VERİTABANLARİÇERİK
Agricola (Article Citation Database)
AIDSTRIALSHIV enfeksiyonu ve AIDS’in tedavisinde klinik uygulamalarında test edilen kimyasal maddeler hakkında bilgi veren bir veri tabanıdır.
All That JAS: Journal Abbreviation SourcesDergi kısaltmaları ile ilgili web sitelerinin derlemesi.
Ankara Üniversitesi Açık Arşiv SitesiAnkara Üniversitesi öğretim üye ve yardımcılarının uluslar arası indekslerde yer alan bilimsel dergilerde yayınlanmış veya yayınlanabilir kararı verilmiş çalışmaları, bildirileri, proje metinleri, konferans metinleri, raporları, ders notları ve kitaplarda yer almış bölümlerin basılı veya elektronik kopyaları
arXiv.orgFizik, matematik, doğrusal olmayan bilimler, bilgisayar bilimleri ve nicel biyoloji konularında önbaskı arşivi.
ASEE – American Society for Engineering EducationMühendislik konusunda ve tam metindir.
AskOxford DictionaryOxford Dictionary’ nin ücretsiz internet versiyonu.
BioMed CentralBiyoloji ve Tıp alanındaki dergilere Tam Metin erişebilirsiniz. Bazı kritik ve raporlar için üyelik istiyor.
Breast Cancer Research
Brenda (The Comprehensive Enzyme Information System)3500 farklı enzimle ilgili tam metin veri içerir.
Cambridge Dictionaries OnlineCambridge Dictionary’ nin ücretsiz internet versiyonu.
Canada Thesis ServiceKanada Milli Kütüphanesi tezleri
CANCER.NET
Centers for Disease Control and Prevention (CDC)The CDC Web site provides access to the full text of MMWR and other CDC publications and data archives. Publications are searchable through CDC Wonder.
ChemID – NLM
CogPrintsBilişsel Bilimler alanında, kendi kendine arşivlenmiş hakemsiz ön baskı ve hakemli yeni baskı dergileri kapsayan bir Açık Arşivdir. Psikoloji, Nöroloji, Davranışçı Biyoloji, Dilbilim, Yapay Zeka ve Felsefe alanlarını içermektedir. CogPrint Arşiv yazılımı, şu an, tüm disiplinler için ücretsiz üniversitelerde kullanılmak üzere, açık kaynak Eprint yazılımı olarak Santa-Fe uyumlu hale getirilmektedir.
Columbia International Affairs Online
Consumer Drug Information – FDAU.S. Food & Drug Administration / Center for Drug Evaluation and Research tarafından hazırlanır. Yeni üretilen ilaçlar hakkında detaylı bilgi ve ilaç yönetmeliklerini verir. New and Generic Drug Approvals, FDA Drug Approvals List, New Drugs Approved for Cancer Indications gibi sitelere bağlantıları içermektedir.
DOAJ – Directory of Open Access JournalsAçık erişimli bilimsel dergilerde yayınlanan, tam metin makaleler yer alır. 11428 dergideki makalelere erişim olanağı bulunur. Bugüne kadar 3067028 makale arşivlenmiştir.
DOE Information BridgeThe Information Bridge provides an open source to full-text and bibliographic records of United States Department of Energy (DOE) research and development reports in physics, chemistry, materials, biology, environmental sciences, energy technologies, engineering, computer and information science, renewable energy, and other topics. The Information Bridge consists of full-text documents produced and made available by the Department of Energy National Laboratories and grantees from 1995 forward. The site also provides a link to Energy Citations, a database that contains bibliographic records for energy and energy-related scientific and technical information from the Department of Energy and its predecessor agencies.
DPT Elektronik KütüphanesiDPT’nin yayınları, kalkınma planları, uzmanlık tezleri vb. tam metinlerine erişim olanağı sağlar.
Dünya Gelişim Kaynakları6,000 Dünya Bankası raporlarına alıntı içermektedir. Bunlar, Proje değerlendirme raporları, Ekonomi ve Sektör Çalışmaları raporlarını kapsamaktadır. ABD Jeoloji Raporları ve diğer yayınlara USGS Web sitesinden erişilebilir.
EconPapers304.014 taranabilir çalışma tablosu, makale ve yazılım dokümanından 206.521’ine ücretsiz olarak erişim mümkündür.
E-LIS (E-prints in Library and Information Science [ 2003 – ]Kütüphanecilik ve bilgi bilim konularında açık arşiv.
eLibrary FREE Web-Books
E-print NetworkFen Bilimleri ağırlıklı 590.000 dokümanı indeksler. Temelde fizik, kimya, biyoloji, mühendislik, bilgisayar ve bilgi teknolojileri ile diğer disiplinlerdeki araştırmaları içerir. Yaklaşık 20 milyon sayfadan oluşan tam metin içeriğin tamamına ücretsiz olarak erişilebilir.
FirstGov for ScienceFirstGov For Science, Amerika Birleşik Devletlerinin resmi bilimsel kuruluşlarındaki bilgi kaynaklarına erişim sağlar. Bu veritabanı, bu kuruluşlar tarafından seçilmiş herbiri kendi alanının en iyisi olan, güvenilir bilgi kaynaklarını içermektedir. Bu bilgi kaynakları makaleleri, toplantı tutanakları ve teknik raporların veritabanları ile seçilmiş bilimsel web sayfalarını içerir. Bu web sayfaları ve veri tabanları, tarama ekranında birlikte veya ayrı ayrı taranabilir. Ayrıca FirstGov for Science veritabanında eğitime yardımcı web sayfaları da bulunmaktadır.
Free Medical Journals
FreeBooks4 DoctorsInternet üzerinde yer alan tıp ve sağlık bilimleriyle ilgili çeşitli konulardaki 600’den fazla kitaba tam metin erişim olanağı sağlanabilmektedir. Kitapların İlgili Olduğu Konular
Genamics Journal Seek68411 derginin içeriği, konusu, yayınevi, kısa adı ve ISSN’i hakkında bilgi verir. Dergilerin web sayfalarına bağlantı sağlar.
Galenos Yayınevi Tıp Dergileri
Hastalık Denetim ve Engelleme Merkezleri (CDC)Web sitesi, tam-metin MMWR ve öteki CDC yayın ve data arşivine erişim sağlamaktadır. Yayınlar CDC Wonder yoluyla taranabilir.
Health & Human Services (SIS)– NLMSağlık ve biyotıp konusunda hizmet veren kurumlar hakkında bilgi veren bir e-rehberdir.
HighWire Press924 dergiye Tam Metin erişim (Bazı dergilerin son sayıları ambargoludur).
Hukuk Bilgi Bankası Emsal AramaYargıtay’ın “Hukuk Bilgi Bankası” aracılığıyla işlenmiş emsal sorgu listesini inceleyebilir ve bu listeye erişebilirsiniz.
IDEASEkonomi konusundaki 300.000 araştırma dokümanının 200.000’i tam metin olarak görüntülenebilmektedir.
IMF Yayınları
Internet Public LibraryÇeşitli konularda bilgi ve kaynak içermektedir.
Inter-university Consortium for Political and Social Research (ICPSR)Üniversiteler-arası Siyasi ve Sosyal Bilimler Konsorsiyumu (ICPSR), dünyanın en geniş bilgisayarlı sosyal bilim arşividir. Üye kurumlardaki araştırmacılar data dosyalarına ulaşabilirler.
Journal of Fisheries SciencesSu ürünlerinin bilimsel yönüyle ilgilenen araştırmacılar ve akademisyenler için bilimsel açık erişim portalı. Ayrıca “ Journal of FisheriesSciences.com” dergisi de online erişime aynı site üzerinden açılmış olup dergide çıkacak olan makaleler hakemlerin onayı ile pdf formatında yayınlanmakta ve okuyucuların erişimine ücretsiz olarak sunulmaktadır.
Library, Information Science & Technology AbstractsLISTA, kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri alanında bilinen en önemli danışma kaynaklarındandır. Kütüphanecilik, kataloglama, sınıflama, bibliometri, bilgi yönetimi ve daha pek çok konudaki 600’den fazla dergiyi, 1960’lı yılların ortalarından günümüze indekslemektedir.
Making of America Journals (Cornell)
Making of America Journals (Michigan)
Martindale’s The Reference DesksJim Martindale tarafından tasarlanmıştır., A.B.D. Marthindale Sağlık Bilimi rehberinin; ansiklopedileri,sözlükleri, ansiklopedik sözlükleri, interaktif olarak anatomiyi gözden geçireceğiniz metinleri, ders notlarını, sınavları, literatür tarama olanaklarını ve çok daha fazlasını içeren geniş çapta siteye bağlantısı bulunmakta.
MEDLINEPlus – NLMSağlık çalışanlarının ve sağlık tüketicilerinin doğru ve güncel tibbi bilgiye erişilebilmesi amacıyla hazırlamışır; tüketici sağlığı, hastalıklar ve detayları hakkında geniş bilgi bulunabilmektedir. MedlinePlus, NLM ve National Institutes for Health tarafından üretilen bilgilere ve tıp ansiklopedileri, sözlükler, hastane ve doktor rehberleri, ilaç rehberleri gibi kaynaklara tam metin erişim sağlamaktadır.
NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE (NLM)NLM’nin hazırladığı tıp ve sağlık konularında 16 değişik veri tabanından oluşan ve bu veri tabanları üzerinde tarama yapmaya olanak veren bir sistemdir.
National Academy PressUlusal Akademi Basını Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Mühendislik Akademisi, Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi raporlarına online olarak ücretsiz erişilebilir.
National Center for Health Statistics (NCHS)Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (NCHS), sağlıkla ilgili konularda istatistiksel raporlar yayınlamaktadır. Tam-metin “Sağlık ABD”yi de içeren yüzlerce yayına web sitesinden erişmek mümkündür.
National Environmental Publications Internet Site (NEPIS)The National Environmental Publications Information System began in 1997, to offer over 9,000 full text, online documents of the United States Environmental Protection Agency. Documents that are not available online can be ordered from the agency through NEPIS.
Networked Digital Library of Theses and DissertationsBasılı ortamdaki yüksek lisans ve doktora tezlerinin elektronik ortamdaki kullanımını, yayımını ve korunmasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar yapan uluslararası bir organizasyondur.
NUMDAMMatematikle ilgilidir.
OAIsterYurtdışında 680 enstitüye ait 9,417,772 çalışmanın tek bir arayüzle fulltext kayıtlarına ulaşabileceğimiz bir veritabanı. 536 akademik kuruluştan 6 milyona yakın e-kaynaktan oluşan bir sayısal kütüphane projesi.
Public Library of Science (PLoS)
PUBMED CENTRAL
Tıp , biyomedikal ve yaşam bilimlerini kapsayan arşiv.
RePEc: Research Papers in Economics44 ülkeden 100’ün üzerinde gönüllü tarafından, ekonomi konusunda toplanan çalışma tabloları, makaleler ve yazılım bileşenlerini içerir ve tamamına ücretsiz erişilebilmektedir.
ResearchIndexThe NECI scientific literature digital library offers five million citations and over 400,000 full-text documents. Papers are derived from proceedings of symposia, journals, books, and other sources. Links to cited works and to comments from readers are available
SearchERIC.org (Eğitim vb.)
SIL InternationalDilbilim çalışmalarını içerir.
SORA – Searchable Ornithological Research Archive
Springer OpenSpringer Yayınevinin açık erişim dergi ve kitaplarına erişim sağlanabilir.
Stanford Encyclopedia of Philosophy (E-Encyclopedia)Felsefe konusunda ücretsiz başvuru kaynağı.
The Electronic Library of MathematicsMatematik konusunda yayınlanmış elektronik dergi, makale, monografi , konferans tutanağı, ders notları vb. türünde kaynakları içerir.
The Electronic Mathematics Archiving Network Initiative (EMANI)Matematik alanında yayın yapan 100 dergiye erişebilirsiniz.
The European Library PortalAvrupada bulunan 43 milli kütüphanenin elektronik ve basılı kaynaklarını taramaya olanak sağlar. Kullanıcılarımız basılı veya elektronik olan bu kaynaklardan istekte bulunabilir. Çok zengin bir içeriğe sahip olan bu koleksiyonda ücretsiz olarak erişilebilen kaynaklar da yer alır.
The NASA Astrophysics Data Systemapproximately 300,000 free full-text articles The NASA Astrophysics Data System (ADS) is a NASA-funded project that provides free access to the full text of articles in astronomy and astrophysics. Most of the major astronomical journals are included. In many cases articles published in the current year are not available through ADS. Articles are available in PDF, GIF, or other electronic formats.
The National Science, Mathematics, Engineering, and Technology Education Digital Library (NSDL)This site is now under construction with funding from the National Science Foundation. The NSDL will offer high-quality materials for science, mathematics, engineering and technology education. Its initial release is scheduled for the fall of 2002. The NSDL is likely to be the largest and most heterogeneous digital library yet built.
The WWW Virtual LibraryBeşeri bilimleri, bilgi bilim ve kütüphaneler, bilgisayar bilimleri, bölgesel çalışmalar, eğitim, eğlence, ekonomi ve işletme, fen bilimleri ve matematik, hukuk, iletişim, mühendislik, sanat, sosyal ve davranış bilimleri, tarım, uluslararası ilişkiler konu başlıkları altında çeşitli sitelere bağlantılar.
Thomas Legislative Information on the InternetThomas Yasama Bilgileri Kongre Kütüphanesi, ABD Kongresi’ndeki beyanname metinleri, komite raporları ve tarihi belgeleri sunmaktadır.
TOXLINE – NLMİlaçların toksikolojik, farmakolojik, biyokimyasal ve fizyolojik etkileri ve diğer kimyasallar hakkında hazırlanmış bir veritabanıdır.
TÜBİTAK Destekli Projeler VeritabanıTÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin ve TÜBİTAK-TÜBA-YÖK tarafından, üniversitelerde desteklenen sosyal bilimler alanındaki projelerin kesin raporlarını içermektedir. Bu veritabanında 290 proje web üzerinde yer alır. Proje raporlarına ULAKBİM kütüphanesinden erişilebilmektedir. Bibliyografik kayıtların altında yer alan Belge Sağlama linki tam metin için yol gösterir.
Türkiye Makaleler BibliyografyasıTürkiye’de yayınlanmış dergilerde yer alan makalelerin bibliyografik kayıtlarını içerir.
UNESCOThe UNESCO catalog lists 100,000 UNESCO documents and provides access to the full text of many of these.
United States Geological SurveyReports and other publications of the United States Geological Survey are available through the USGS Web site.
US Energy Office Scientific and Technical Information
WASET (World Academy of Science, Engineering and Technology)INTERNATIONAL JOURNAL OF COMPUTER AND INFORMATION SCIENCE AND ENGINEERING dergisinin içeriğine tam metin erişim sağlar. Bu konuda Uluslararası konferans duyuruları yer alır.
World Bank Group Documents & ReportsThe World Bank Group makes more than 14,000 documents available through the Documents & Reports website. Documents include Project appraisal reports, Economic and Sector Works, Evaluation reports and studies and working papers.
YÖK Tez Tarama
ULAKBİM Türkçe Veri Tabanları
PATENT ENSTİTÜLERİ
Türk Patent Enstitüsü
United States Patent and Trademark Office (ABD)
Italian Patent and Trademark Office (İtalya)
The UK Patent Office (İngiltere)
Europe’s Network of Patent Databases
Free Patents Online
Deutsches Patent- und Markenamt (Almanya)

Kullandığınız veritabanları ve elektronik dergilerin her biri için Lisans Anlaşmaları imzalanmakta, ve bu anlaşmalarda kullanımla ilgili bağlayıcı hükümler bulunmaktadır. Ulakbim Kullanım Hakları sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Şifreli olanlar yayınevinin talebi doğrultusunda yalnız istanbul.edu.tr uzantılı adreslere gönderilir.

Veritabanlarında yer alan ya da elektronik olarak yayınlanan dergilerin yalnızca kullanım hakkı verilmektedir. Bu nedenle;o  Belirli sayıda baskı veya elektronik kopya alınabilir. (Örnegin, tek bir makale, kitabın bir bölümü, tek bir tez gibi)

o  Kendi bilgi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanabilirsiniz. (Örnegin, araştırmanızda veya dersinizde)

Veritabanlarından aldığınız bilgiyi Istanbul Üniversitesi içerisinde personel ve ögrencilerle paylaşabilirsiniz.

Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kisi tarafindan ihlal edilmesi, geçici bir süre için veritabanlarının Üniversitemize kapatılmasina yol açabilmekte, bazı durumlarda ise, anlaşma iptal edilerek, veritabanlarının Üniversitemize tamamen kapatılmasıyla sonuçlanabilir.

o   Veritabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması yasaktır.

o   Veritabanının satılması , içeriğinin dağıtılması yasaktır.

o   Veritabanından kopyalanan bilgilerin, Üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması yasaktır.

o   Veritabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması yasaktır.

o   Veritabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.