53. Kütüphane Haftası Fotoğraf Sergisi: “Yaşamın İçinde Kütüphaneciler”

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından ilki 2013 tarihinde düzenlenen, yoğun talep ve beğeni ile her yıl tekrarlanarak geleneksel hale gelen Kütüphane Şenliğinde açılışı yapılacak olan Fotoğraf sergimizin bu yılki teması: “Yaşamın İçinde Kütüphaneciler”

SERGİNİN KONUSU VE AMACI:

Tozlu raflar arasında, çatık kaşlı ve kalın gözlüklü kütüphaneci imajıdır hep öngörülen; oysa hayatın içindedir herkes gibi aynı çerçevede. Sazıyla, sözüyle, şiiriyle, fotoğrafıyla dünyayı resmeder bir başka pencerede. Kütüphanelerin depolarındaki kitaplar kadar renkli ve eğlenceli, bir o kadar bilgili. Hayata dokunur neşesiyle ve hüznüyle. Deklanşöre basar ve kaydeder bir anı. İşte tam da bu noktadan hareketle bu fotoğrafları istiyoruz sizden. Kütüphanenin dışından kütüphane içinde açılmasını planladığımız bir sergi için. Sanata ve kültüre, kitaplar kadar yakın duruşumuzu sergilemek istiyoruz fotoğraflarla : “Yaşamın İçinde Kütüphaneciler” .
53. Kütüphane Haftası kapsamında açılması planlanan “Yaşamın İçinde Kütüphaneciler” sergisi için; meslektaşlarımızdan fotoğrafa gönül verenler en fazla iki fotoğrafla katılabilir. Gönderilen fotoğraflar aşağıdaki kurallar çerçevesinde ön değerlendirilmeden sonra sergilenecektir.

SERGİ TAKVİMİ

Son Katılım Tarihi : 05 Mart 2017
Sergilenecek Fotoğrafların Bildirimi : 10 Mart 2017
Sergi Tarihi : 28 Mart -28 Nisan 2017

FOTOĞRAFLARIN GÖNDERİLMESİ VE KURALLAR:

• Sergiye gönderilecek fotoğraflar için konu serbesttir.
• Her katılımcı, en fazla iki (2) Sayısal Renkli eserle başvurabilir.
• Gönderilecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.
• Fotoğrafın belgesel niteliğini bozmayacak şekilde; renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsaade edilir. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) sergiye kabul edilmez.
• Sergiye gönderilecek fotoğraflar, jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi ve 8-12 sıkıştırma kalitesinde, kısa kenar en az 1080 piksel, uzun kenar en fazla 2400 piksel olarak kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 2 Mb'den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir.
• Gönderilen fotoğrafların tamamı katılımcı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
• Katılımcı, sergi için gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, kendisi tarafından çekildiğini ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
• İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi, sergide yer alan fotoğrafları farklı mekanlarda veya sosyal / yazılı medyada ve internet sitelerinde; sergileme, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma hakkına sahiptir.
• Katılımcı, fotoğraf/fotoğraflarının sergi ile ilgili medyada ve/veya ekranlarda ücretsiz olarak yayınlanmasına izin vermiş kabul edilir.

Form için tıklayınız:https://docs.google.com/…/1FAIpQLScHoAn1HCryBd9js…/viewform…

SERGİNİN ORGANİZASYONU :

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi