Deneme Veritabanı: Cabells (Predatory – yağmacı dergiler listesi)

Predatory – yağmacı dergileri listeleyen ve ayrıca yayın yapmaya uygun bilimsel akademik dergilerin değerlendirmesini sunan Cabells veritabanı deneme erişimine açılmıştır.

Erişim Adresi: https://www2.cabells.com/

Sona Eriş Tarihi: 30 Ekim 2019

Cabells bir dergi keşif kaynağıdır. Makale göndermek için dergi seçme konusunda yardımcı olacak iki veritabanı sunar;

Journal Blacklist: Hızla artan predatory – yağmacı dergiler araştırmacıların kaliteli bilimsel dergilere erişimini ve oralarda yayın yapmalarını zorlaştırmaktadır. Journal Blacklist yağmacı, aldatıcı ve sahte dergilerin taranabilir tek veritabanıdır. Uzmanlar 65’den fazla göstergeye göre olası istismarcı ve yalancı uygulamaları belirler ve analiz ederler. Her bir kayıt, derginin gerçek bilgilerini ve değerlendirmede ortaya çıkan her bir hatalı davranışı ayrıntılı olarak rapor eder. 12.000'den fazla yağmacı dergi listelenmektedir.

Journal Whitelist: Doğrulanmış ve saygın akademik dergiler hakkında kritik bilgiler içeren, taranabilir bir veritabanıdır. 18 disiplinde 11.000’den fazla akademik derginin verilerini içerir. Bu ürün akademi için dergiler hakkında bir merkez ve dergi kalitesi için bir standart olarak hizmet eder.

Yardımcı doküman sayfaları: https://blog.cabells.com/resources/

cabells-brosur_turkce-mart-2019.pdf