Belarus Ulusal Kütüphanesi ile İstanbul Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı...

Belarus Başkonsolosu Aleksei Shved ve Belarus Ulusal Kütüphanesi Direktörü Raman Matulski, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette eğitim alanında karşılıklı işbirliği imkanları konuşuldu ve Belarus Ulusal Kütüphanesi ile İstanbul Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’deki üniversiteler arasında uluslararasılaşmada pilot olarak seçildiğini söyleyen Prof. Dr. Mahmut Ak, “Üniversitemiz bünyesinde 154 ülkeden 8 bin 391 uluslararası öğrenci bulunuyor” dedi. İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’de milli kütüphaneye sahip tek üniversite olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, üniversite bünyesindeki kütüphanelerde yaklaşık 2 milyon eser bulunduğunu aktararak şu ifadeleri kullandı: “Genel kütüphane içerisinde nadir eserler kütüphanemiz var. Orada 100 bin eser var. Osmanlı elyazması eserler; Latin harfleriyle yazılmış, 1500’lü yıllara dair eserler var. Öğrencilerimize görsel ve basılı yayınların yanında, uluslararası elektronik veriler de sunuyoruz. Ayrıca bilimsel toplantılar sergiler ve fuarlar da düzenliyoruz. Üniversitemizin tüm fakültelerinin derin bir tarihi vardır. Fakültelerimizin kütüphaneleri bile birçok üniversitenin kütüphanesinden zengindir.”

“İş Birliğine Her zaman Hazırız”

Belarus Başkonsolosu Aleksei Shved ise konuşmasına, İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu belirterek başladı. İstanbul Üniversitesi ile gerçekleştirilecek iş birliklerine her zaman hazır olduklarını söyleyen Shved şunları kaydetti: “Ülkemizin yüksekokul tecrübesi oldukça yüksek. 9 tanesi özel olmak üzere 51 tane üniversitemiz var. 180 ülkeden 23 bin uluslararası öğrenciye sahibiz. Bu bağlamda, Türk öğrencilerinin üniversitelerimize katılmalarından büyük gurur duyuyoruz. Üniversite öğretim elemanlarının değişimine destek verebiliriz. Çift diploma programı taraftarıyız. Bölgedeki diğer üniversitelere de ilginiz varsa, sizi her zaman destekleriz.”

İş Birliği Protokolü

Belarus Başkonsolosu Aleksei Shved ve Belarus Ulusal Kütüphanesi Direktörü Raman Matulski’nin İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı ziyaretinde somut bir adım da atıldı.
Belarus Ulusal Kütüphanesi ile İstanbul Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Ziyarette eğitim alanındaki işbirliklerinin bundan sonra daha da geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı.
Haber: Gizem AYGÖR

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü