Gazeteden Tarihe Bakış Sergisi Açıldı…

54. Kütüphane Haftası kapsamında Kütüphanemiz tarafından hazırlanan “Gazeteden Tarihe Bakış” sergisi 26 Mart 2018 tarihinde Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu fuaye alanında, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Rektörümüz Mahmut Ak, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve Daire Başkanımız Dr. Pervin Bezirci katılımlarıyla açıldı. Sergi açılış günü olduk.ça yoğun bir ilgi gördü. Sergi ikinci gününde Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca ve ekip arkadaşları tarafından ziyaret edildi.

Gazeteden Tarihe Bakış Sergisini 27- 30 Mart 2018 tarihleri arasında İÜ Kongre ve Kültür Merkezinde Saat: 09.00 - 16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

SERGİ HAKKINDA;

Gazeteden Tarihe Bakış Projesi

 İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Merkez Kütüphane koleksiyonunda yaklaşık 18.072 adet cilt gazete yer almaktadır. Gazeteler Osmanlıca, Rumca, Bulgarca, Fransızca, Almanca, İngilizce, Türkçe gibi çeşitli dillerde yayınlanmıştır.

Dönemin tarihine ışık tutacak nitelikteki bu değerli gazete arşivinin korunması ve araştırmacıların hizmetine sunulması için “Gazeteden Tarihe Bakış Projesi” başlatılmıştır. Proje kapsamında, bu değerli koleksiyondan 1928-1942 yıllarını kapsayan yaklaşık 1200 cilt yerel ve ulusal gazetenin dijital ortama aktarılarak web tabanlı erişiminin sağlanması hedeflenmiştir.

Günlük erişilebilir şekilde ve OCR metodu ile halen yaklaşık 482 cilt, 54 başlık ulusal ve yerel gazeteden 455.681 sayfa görüntü taranmış durumdadır, çalışma devam etmektedir. 

Gazetelerin dijital görüntülerine kütüphane otomasyon sistemi://symphony.istanbul.edu.tr/gazete/milliyet/ üzerinden erişilebilmektedir.

Gazeteden Tarihe Bakış Sergisi

Sergi; Proje kapsamında işlemleri tamamlanan Türkçe gazetelerden seçilmiş; dönemin iktisadi, siyasi, kültürel, sanatsal olayları ve İstanbul Üniversitesi ile ilgili haberlerinden oluşan bir seçkiyi içermektedir.

 Baş sayfa haberleri çoğunlukta olmak üzere, gazetenin iç sayfalarında yer alan haberlere de yer verilmiştir. Fotoğraflarda arka planda gazete mizanpajı kullanılmış, seçilen haberler üstüne çeşitli boyutlarda yerleştirilmiştir.

 Kütüphane deposunda neredeyse yüzyıla yakın zamandır yaşamları devam eden gazetelerde kullanılan haber dili ve resimler, daha ilk bakışta dönemin tarihini kendiliğinden hissettirecektir. Bu sergisiyle geçmişe yolculuğa çıkarken hatıralarımızın canlanacağını düşünmek hayal olsa da, sergideki her karenin önünde uzun süre kalmanız kaçınılmaz olacaktır… 

Sergimize desteklerinden dolayı Online Bilgi'ye içtenlikle teşekkür ederiz.