Merkez Kütüphane 2019 – 2023 Stratejik Plan Çalıştayı’nda..

“Amaç, Hedef ve Performans Göstergelerinin Tespiti” başlıklı İstanbul Üniversitesi 2019 – 2023 Stratejik Plan Çalıştayı III, 22-24 Kasım 2017 tarihlerinde Bolu Büyük Abant Oteli’nde gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi’nin marka değerini arttırmak ve vizyonunu geliştirmek için izlenilmesi gereken yolların tartışıldığı çalıştay, “Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi” amacı ile düzenlendi.


Çalıştay İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın açılış konuşmasıyla başladı. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak açılış konuşmasına başlarken İstanbul Üniversitesi’nin ‘Araştırma Üniversitesi’ olmasından dolayı gurur duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Araştırma Üniversitesi olmamız tesadüfen olmadı. Her birinizin burada el emeği, göz nuru var. Başta burada olan siz değerli hocalarımıza, mensuplarımıza ve tabii ki sizin arkanızda, yanınızda bu çalışmayı canla başla sürdüren ve bunu üniversitemiz kamuoyuna yayılmasını sağlayan tüm ekibe teşekkür ediyorum.”

‘Araştırma Üniversitesi’ olmanın İstanbul Üniversitesi’ne yeni sorumluluklar yüklediğine dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu başarının sevincini yaşıyoruz ama bu sevinci yaşadığımız andan itibaren de yeni dönemin sorumluluklarını idrak etmemiz lazım. Biz bu yolda nasıl ilerleyeceğimizi öğrenmiş olduk. Doğru ipleri tuttuk ve hangi ipi çekersek ne kadar başarıya yükselebileceğimizi gördük. Bu bize yeni görevler de yükledi” ifadelerini kullandı.

Çalıştay kapsamında öğretim üyeleri, dekanlar ve daire başkanlarının oluşturduğu gruplarda, üç oturumda Üniversitemize ait hedef ve göstergeler görüşüldü ve sonuç bildirileri oluşturuldu. Çalıştayda, Kütüphanelerimizin güçlü ve zayıf yönleri ile karşılaştığı fırsatlar ve tehditleri belirlemeye yönelik değerlendirmeler de yer aldı ve Daire Başkanımız Dr. Pervin Bezirci tarafından Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının 2019 – 2023 Stratejik Planına yönelik hedefler paylaşıldı.Galeri