Yeni umutlar yeni başarılarla hoşgeldin 2019…

“Merkez Kütüphane Dermesinde Yer Alan Yayınların Kataloglama, Barkod Sistemi ve Listelenerek Kolileme İşlemleri Projesi” 1. etabının tamamlanması ve yeni yıl vesilesi ile İÜ Merkez Kütüphanesi ailesi olarak yoğun iş temposuna kısa bir mola verdik ve bir öğlen yemeğinde buluştuk.

Proje kapsamında, hem derleme, hem de araştırma üniversitesi kütüphanesi olma özelliğine sahip, ülkemizin en büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’ne ait değerli koleksiyonun otomasyon sistemi öncesine ait, on yıllarca geriye dönük çok detaylı ve kapsamlı işleri projenin 1. etap hedefine uygun olarak tamamlandı.
Tarihi ve çok önemli bir sürecin sorumluluğu ile yorucu, stresli ama aynı zamanda zevkli ve duygusal zamanlar yaşanan Projenin her adımında adeta iğneyle dantel işler gibi çalışıldı;
    Eski yıllara ait, sadece kart kataloglarda yer alan bibliyografik veri girişleri Otomasyon Sistemine (SirsiDynix) kaydedildi; araştırmacıların tüm yayınlara doğru ve eksiksiz erişimi mümkün hale getirildi.
    Koleksiyondaki yayınlara barkod sistemi uygulaması yapıldı, sayım işleminin kolay, doğru ve hızlı yapılabilir olması sağlandı.
    Yayınların muhafaza edilebilmesi için kolileme işlemi özenli koşullarda yapıldı. Böylece, Merkez Kütüphane binasının yenilenmesi aşamasında tüm koleksiyon taşınmaya hazır hale getirilmiş oldu.

Ayrıca;
    Tüm eserler tek tek elden geçirilerek hasarlı olanlar tespit edildi, mümkün olanlar onarıldı veya özel zarflar içinde kodlanarak bakımları yapılmak üzere ayrıldı.
    Harf devrimine (1928 dahil) kadar olan tüm yayınlar ayrıştırıldı, kaydedildi ve Nadir Eser Kütüphanemizdeki koleksiyona dahil edildi.
    Çalışmalar sırasında karşımıza yeni keşfettiğimiz değerler, üzerine çeşitli notlar alınmış; bazı dönemlerin bakanları tarafından imzalı, hanedan üyelerine ithafen imzalı, kendi alanında başarılarıyla tanınmış değerli hocalarımıza ait kütüphanemize bağışlanmış eserler, ilgi çekici yayınlar çıktı.
    Her yayını otomasyon sisteminde kayıtlı olan ve en güncel veri girişine sahip derleme kütüphanesi olmamız sağlandı.
    Projenin devam eden 2. etabında; 2018 ikinci yarısı sonrası ve 2019 itibariyle kütüphaneye gelen yayınların en hızlı şekilde otomasyon sistemine aktarılıp kullanıcısıyla güncel olarak buluşturulması hedefiyle çalışmalar devam ediyor.
Proje kapsamında; farklı pozisyonlarda görevli yaklaşık 150 kişilik bir ekip ile 6 ay süren çok verimli bir çalışma yapıldı. Tamamlanan işlerin arkasında muhteşem bir ekip ruhu yansıması, aidiyet, kitap ve meslek aşkı vardı çünkü emek verilmiş her sayfa her satır bizim için kıymetliydi…
Aynı duygularla, günün koşullarına uygun kaliteli koşullarda hizmet verilebilir nitelikte, yeni kütüphane binamızın yapımını heyecanla bekleyerek çalışmaya devam ediyoruz…
Üreten ve gelişen bir toplumda bilgiye erişimin vazgeçilmezi olan kütüphanelerimiz ve kütüphanecilerimizin 2019 yılında tüm umutlarının gerçek olmasını diliyoruz…