Webinar Daveti ‘AKADEMİK YAYINCILIK VE ARAŞTIRMA ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI” (24 Kasım 2020)

Springer Yayınevi, 24 Kasım günü Türkiye saati ile 15.00’de bölgesel olarak düzenlenecek ‘AKADEMİK YAYINCILIK VE ARAŞTIRMA ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI” konulu webinarımızda araştırmacılarınızı görmekten mutluluk duyarız.

 

Bu özel Webinar'da, Dr. C. Natraj ve Swati Meherishi bize yayın dünyasındaki değişimler, ihtiyaçlar ve genç araştırmacıların buna nasıl hazırlanmaları gerektiği hakkında kısaca bilgi verecekler. Eğitim dili İngilizce olacaktır.

 

Bu workshop, özellikle ana dili İngilizce olmayan araştırmacılara, özellikle de azimli bilim insanlarına yayın başarısını nasıl elde edeceklerini öğretmek için bir kaynak olarak tasarlanmıştır.

 

Swati Meherishi'nin sunumunda ele alınacak temel konulardan bazıları şunlardır:

·          Yayın Etiği

Yayıncılık, intihal, kendi kendine intihal, etik izinler, yazarlık anlaşmazlıkları, dataların ele alınışı, etik konusunda nereden tavsiye alınacağı

·         İntihal, Atıflar, Açık Erişim: Yayıncılığın ‘Buzzwords’leri (Yaygın olarak kullanılan kelimeleri)

Atıflar nedir, etki faktörleri nasıl hesaplanır, veritabanları nasıl indekslenir, açık erişim nedir, açık erişimin faydaları nelerdir, açık erişim yayınlama türleri nelerdir

·         Tuzaklardan kaçınmak

Yağmacı dergilerden nasıl kaçınılır, bir makale reddedilirse ne yapılmalı, yapı, dil ve stil hatalarından kaçınmak için araçlar ve ipuçları

 

Bu kısa web seminerinde Dr. C. Natraj, makalenizi saygın bir hakemli dergide yayınlamanın ve kabul ettirmenin temel konularını ele alacaktır.

·         Makalenizin hak ettiği görünürlüğü sağlayacak; kaliteli, uygun bir dergi seçmek.

·         Yayının temel amacı ve ilgi düzeyi.

·         Bir makalenin tüm temel bileşenlerini içeren önerilen yapısı ve nelerin dahil edilip nelerin dahil edilmeyeceği.

·         Ön yazı; neden gerekli ve ne içermeli.

·         Akran değerlendirme sürecini anlamak ve yanıtlarınızı formüle etmek.

·         Kabul ve red süreçleri: Nasıl yeniden gönderilir?

 

Aşağıdaki Kayıt linkine tıklayarak, kaydolabilirsiniz.

Kayıt Linki